Residencies / Events


Residencies are by invitation only.

2017/2018 Season – Click to view full program

August: 
Sam Ashley, composer/performer/trance artist

2016/17 Season – click to view full program

July:

Dominique Moody, Assemblage Artist
Samuel H. Scripps Artist-In-Residence

July/December:

Dana Moody, Muralist

July:

Yuval Sharon, Marc Lowenstein, Christine Marie and Eva Soltes
Initial Creative Meeting for Lou Harrison’s Opera “Young Caesar”
L.A. Phil/Industry production

August:

Earth-Bag Construction workshop with Fox McBride and James Yahmes Golub
of United Earth Builders created “Eva’s Kiva” at the Arts & Ecology site.

September:
Dedication of Harrison House Ecology Site

October: 

Three Events “From Father to Son” to Celebrate our 10th Anniversary:

Mokoomba, African Tribal Song and Dance Workshops
Saba Alizadeh, Traditional Persian Kamancheh & Electroacoustic Compositions
Gyan Riley, Composer/Guitarist

Harold Budd, keyboardist/poet, with Jane Maru & Bradford Ellis

January:
Brazzaville featuring David Brown, Danny Frankel & Kenny Lyon

February:
Del Sol String Quartet

April:
Music for Cello, Harp & Voice with Emil Miland, Meredith Clark & Ann Moss

March:
Bill Colvig 100th Birthday Celebration

May:
Lou Harrison Centennial Gate by Mark Bulwinkle
Emiko Omori, filmmaker
Balinese Gamelan, Burat Wangi
Lou Harrison 24 hour Centennial Celebration

2015/16 Season – click to view full program

June:
Samuel H. Scripps Artist in Residence: Dominique Moody, Assemblage Artist
Luciano Chessa, Composer

April:
Warren Brush, Storyteller/Permaculture Teacher

February:
Tasha Smith Godinez, Harpist & Eric Moore, Cellist, with Michael Byron, Composer

January:
Eye Zen Presents The Remy Charlip Project

December:
Myshkin, Singer/Songwriter

November:
Mezcla Muzic with Christopher Garcia and Jxel Rajchenberg

October:
Harold Budd, Composer/Keyboardist

September:
Sangam with Paul Livingstone, Sitarist and Peter Jacobson, Cellist

August:
The Pogossian Family String Quartet

2014/15 Season – click to view full program

June:
Memorial for Tim Kelly, Violinist (1957-2015)

May:
Letter of Marque Theater Company
Greywater Irrigation System Design & Construction with Nicholas Holmes, Permaculture Designer

April:
Thomas Buckner, Baritone with Dan Joseph, Hammered Dulcimer & Big Black, Percussion

March:
Southwest Native Plants: Finding Food, Fun & Healing with Robin Kobaly, Botanist

In Search Of The Frightening and Beautiful with Heather Johnson, Artist

February:
Probosci with Gyan Riley, Guitarist and Timba Harris, Violinist

January:
Michael White, Jazz Violinist/Composer, and Leisei Chen, Jazz Vocalist/Composer and QiGong Artist
with Mirza Todorovich, Photographer/Videographer
On The Road To Permaculture with Tim DeLorey and Jill Giegerich

October:
STReeT/FeaT directed by Joe Orrach
Jin Hi Kim, Composer and Komungo virtuoso and Joseph Celli, producer

September:
Anya Kouchnerov, Violinist

August:
Victoria Williams, Singer/Songwriter

2013/14 Season – click to view full program

May:
Margaret Hatcher, Costume Designer
Timothy Hill, Singer/Composer

April:
Shalini Vijayan, Violinist
Maxime Rioux, Musician/Performance Artist

March:
Michael Byron, Composer

February:
Susan Suntree, Writer/Storyteller
Eva Soltes, Bharatanatyam Dancer
Saba Alizadeh, Composer/Kamancheh Virtuoso with Special Guest Musicians Odeya Nini, Justin Asher & Louis Lopez

January:
Danny Paul Grody, Songwriter & Kenric Taylor, Composer

Chris Brown, Composer/Musician and Johanna Poethig, Visual and Performance Artist

December:
Ralph Samuelson, Shakuhachi Master

November:
Evan Ziporyn, Composer/Bass Clarinet Virtuoso & Christine Southworth, Composer
“Serrano Culture & Bighorn Sheep Songs” John Luther Adams, Composer

October:
Fared Shafinury with Saba Alizadeh & Dara Afraz, Classical Persian Music, with Hooman Fazly
Hwy 62 Art Tours Open Studio: Mark Bulwinkle, Graphic Artist/Sculptor & Keith North, Sculptor

September:
Keith North, Sculptor

2012/13 Season – click to view full program

May:
Cinco de Mayo & Closing Reception for The Brake Job Cut-Outs
Mark Bulwinkle, Graphic Artist/Sculptor & La Zaraguata Band

Nyoman & Nanik Wenten with Balinese Gamelan Burat Wangi, Samuel H. Scripps Artists In Residence

April:
Gyan Riley, Composer/Guitarist

March:
The Del Sol String Quartet
Clarice Assad, Composer/Pianist/Vocalist

February:
The Land Trio

January:
Eric Byers, Cellist/Composer

November:
Yuval Sharon, Artistic Director Opera

October:
Under The Scorpio Moon

September:
Steve Gorn, Bansuri Flute Master with Special Guest, Daniel Paul Karp

August:
Big Black, Master Musician

July:
Eva Soltes, Bharatnatyam Dancer
Welland Scripps, Actor/Theatre Director
Film Screening Benefit for Harrison House Music & Arts and FurstWurld Gallery
Eric Byers, Cellist with Special Guest, Sadie Siegel

2011/12 Season – click to view full program

April:
Mark Bulwinkle, Graphic Artist/Sculptor
Movses Pogossian & UCLA Camarades

March:
“Lou Harrison: A World Of Music” world premiere at The Castro Theatre, San Francisco
Rohan de Saram, Master Cellist, Samuel H. Scripps Artist In Residence

February:
Cameron Powers, Author & Musician

December:
Movses Pogossian & Varty Manouelian, Violinists

November:
Gary Barton, Actor/Playwright
The Lyris Quartet, Musicians

September:
Wendy Sutter, Cellist

August:
Koichi & Hiroko Tamano, Butoh Dancers/Harupin-ha Creators

2010/11 Season – click to view full program

May:
Ralph Samuelson, Shakuhachi Teacher & Performer

April:
Mountain Tribal Gypsy Belly Dance Troupe

Emiko Omori, Filmmaker

March:
Perry Hoffman, Mosaic Tile Artist, Andrea Lilienthal, Sculptor

January:
Rohan de Saram, Master Cellist

November-January:
Eva Soltes, Filmmaker/Photographer/Arts Producer/Dancer

November:
Kristina Sophia & Cameron Powers, Musical Ambassadors

David Tanenbaum, Classical Guitarist

October/November:
Alexandra du Bois, Composer/Violinist

October:
Mark Bulwinkle, Graphic Artist/Sculptor

September/October:
Bharatanatyam Ancient Temple Dance of South India in the style of T. Balasaraswati

September:
Big Black, Master Percussionist
Gloria Cheng, Pianist

August/September:
Stefano Scodanibbio, Composer/Master Bass Player

August:
Sofia Diaz, Hatha Yoga Master

2009/10 Season – click to view full program

June:
Ted Quinn, Singer/Songwriter

May:
Arroyo Baroque Ensemble, Musicians

March:
Keith North, Assemblage Artist

January:
David Arthur Brown, Singer/Songwriter

December:
Marino Formenti, Pianist

November:
USC Annenberg Getty Fellows, Arts and Ecology Tour of Joshua Tree

2008/09 Season – click to view full program

June:
Kazuaki Tanahashi, Single Stroke Painter/Master Calligrapher

May:
Gloria Cheng, Pianist and The Calder Quartet

March:
Madhubani Mural Project Residency, produced by Jan Steward and Nancy Jackson
Yongmei Hu, Pianist
Fred Frith, Acoustic Guitar with Heike Liss, Video Artist

February:
Paul Livingstone, Sitar and Javad Butah, Tabla

January:
David Tanenbaum, Classical Guitarist

November:
Artist Journalist Getty Fellows from USC Annenberg School for Communications Sasha Anawalt, Director

October:
Hiroko Tamano, Master Butoh Dancer

September:
Gloria Cheng, Pianist

July:
Srimati Shyamala, Bharatanatyam Dancer

2007/08 Season – click to view full program

March:
Calder Quartet

February:
Silfredo La O Vigo, Cuban Rumba Percussion Orchestra

November:
Masayuki Koga, Shakuhachi Master

October:
Eddie Marshall, Jazz Percussionist/Recorder Player

2006/07 Season – click to view full program

May:
Srimati Shyamala, Bharatanatyam Dancer
Harupin Ha Butoh Dance Theater featuring Koichi and Hiroko Tamano

March:
Stefano Scodanibbio, Solo Bass Player/Composer

October:
Terry Riley, Vocalist/Composer






Recent Portfolios